En kristen butiksejer har sat et skidt om med teksten “Gud tilgiver tyve (forhåbentligt)” som et værn imod, at han er blevet røvet to gange
Denne video er fra FOX & Friends den 25. april 2010
Jeg husker for nogle år siden, hvor butikker havde mange skilte med teksten “Bud nummer syv, du må ikke være tyv”
2 kommentarer
Comments feed for this article
28. april 2010 hos 07:51
Jesper
hvorfor er der ikke noget om ase tro det kan jeg jo undre mig over når der er mange andre tros retninger at finde her
28. april 2010 hos 16:14
Veulf
Fordi det ikke virker som om der er nogle der er dumme nok til, at tage nordisk mytologi for andet end det fiktion der er.
Nordisk mytologi bruges i mange debatter som eksempler på andre latterlige ting, visse mennesker i tidens løb har troet på, da deres uvidenhed om det faktisk var større end det er i dag.
Fx mindes jeg ofte Richard Dawkins bringe ase-guder frem i debatter og de næves også flere gange i The Atheist Experience.