I denne podcast debateres der, om det hjælper noget, at føre en debat om religion med troende (teister).
Mine egne erfaringer her fra siden siger: Nej.
Tydelist eksempel er med brugeren Anfinn. Han har ingen basal opdragelse/respekt for mennesker, så Anfinn nedbrød konstant debat ved, at skryde i øst og i vest hele tiden, hvormed intet blev opnået.
Så længe troende ikke har en generel opdragelse der gør, at de kan føre en saglig debat, så er forsøg på debat spild af tid.


2 kommentarer
Kommentar feed for denne artikel
5. november 2011 at 22:03
Anfinn
Jeg er da ked af, at du synes, at jeg ingen basal opdragelse eller respekt har og, at jeg ikke er til at debattere med. Jeg kan godt se, at jeg let bliver medrevet, men Jesus er bare så fantastisk, så jeg går bananas nogen gange :)
– Desuden hvad er der så i vejen med at være respektløs og ustyrlig? Det lyder som om, at du er respektløs over for min respektløshed.
– Og du siger “hvormed intet blev opnået.” Hvad er der at opnå? Det lyder som om, at der er et formål med vores debat, hvilket jeg ikke kan få til at hænge sammen, hvis den ultimative mening med livet, ifølge en ateist, er: “intet”. Dermed ikke sagt, at jeg ikke synes, at der er en mening med livet, som jeg også siger i en sang: http://www.youtube.com/watch?v=ED-osPzVtmM&feature=feedu Jeg mener også, at der er en grund til, at der intet blev opnået i vores debatter, nemlig der jeg siger midt i sangen, fra Johannes 3:18
- “spild af tid”… hvad er der at spilde? Du dør på et tidspunkt og dermed flyder din ‘kostbare tid’ sammen med jeres elskede millioner, milliarder af år. Tid er der vel i bund og grund nok af, ja det ser ud som om i ikke kan få nok af den i den ateistiske lejr.
- God dag!
Den debatnedbrydende, øst- i vest-skydende, uopdragne, respektløse, tidsspildende Anfinn
11. november 2011 at 11:00
Jesper
Hej Anfinn
Hvilke kilder bygger du på, når du siger, at ‘den ultimative mening med livet’ skulle være ‘intet’ for ateister? Har du overvejet om ‘mening’, forstået som noget transcendent er en religiøs konstruktion, som bygger på/genereres af menneskets biologi.
Når du – lidt polemisk – formulerer noget om den ‘akademiske lejr’, hvad bygger du så det på. Er du bekendt med de gængse definitioner og forståelser af ateisme? Og ud fra hvilke kriterier opsætter du den dikotomi?