Stem nej søndag den 7. juni 2009 til ændring af tronfølgeloven. Ændringen er blot et forsøg på monarkiet fremstår mere i tråd med de grundlæggende ideer om frihed og lighed; men monarkiet er i sin grundvold ikke hverken fri eller lige. Ændringen vil ikke fjerne uligheden, ikke engang inden for den ene familie, der kan blive monarker af Danmark.
Der bliver måske kønslighed, men der vil fortsat være alders diskrimination – foruden at det altså skal være en efterkommer af tosser som Christian den 4. og Frederik den 7. som kan blive herskere over Danmark og danskerne.
Læserne raser over tronfølgeafstemning
»Det må jo få enhver til at spørge sig selv, om Statsministeriet skal bruge millioner på at skabe ligestilling i den mindste og mest eksotiske ghetto, vi overhovedet har i hele kongeriget«, siger Frederik Preisler.
Reklamemand: Kongehuskampagne taler ned til folket
Tronfølge-kampagne planket fra engelsk komiker
“Vi stemmer om, hvorvidt denne formulering skal ud af loven, så der er ligestilling mellem drenge og piger i retten til at arve den danske trone. At undlade at stemme svarer til at stemme nej og dermed fortsætte forskelsbehandlingen.” citat fra Statsministeriet
Se den officielle propaganda video for et ja
Afskaf monarkiet i Danmark
Hjemmeside for danske republikanere


Jeg skal da også give mit besyv med her:
Jeg vil hermed opfordre alle repubilkanere til at boykotte afstemningen om den nye tronfølgelov. Begrundelsen er som følger:
Hvis valgdeltagelsen bliver signifikant højrere ved valget til Europa Parlamentet end ved tronfølge-valget, så sender vi et stærkt signal om at monarkiet rager os et stk. høstblomst.
Opfordringen er hermed givet videre.
Selvfølgelig vil Politiken lægge spalteplads til kritik af Kongehuset. Det er jo antiroyalister. Tøger Said-In-Fidel hader jo den danske konstruktion af demokratiet. Vor Dronning og er garantien for et demokrati.
Chr. d. IV var en del af enevælden (altså før demokratiet) og Fr. d. VII var den, der afskaffede enevælden. Jeg ville ønske, at flere lande rundt om i Verden havde haft en Fr. d. VII til at lave om på tingene.
Hvis man mente, at Kongehuset har magten i Danmark, så var der vel ingen grund til at stemme om noget. Så kunne Kongehuset vel bare gøre, hvad de ville og lave om på tronfølgeloven selv.
Ikke helt gennemtænkt kritik, må jeg sige.
Nå ja, glemte lige en vigtig detalje i min kommentar.
Denne her afstemning er ikke en afstemning om ‘ja’ eller ‘nej’ til monarkiet.
Det har du da vist misforstået.
William Jansen: Jeg mener det et et stærkere signal direkte at stemme nej end blot at stemme blankt. Ikke mindst fordi at blanke stemme lægges sammen med ugyldige stemmer, og at de på sigt lettere vil glide i baggrunden / i glemsel end nej-stemmer.
Rent praktisk er jeg godt klar over, at såvel blanke, ugyldige, nej-stemmer og sofa-stemmer tæller “min vej”; men såfremt du (alle læsere) går hen for at stemme til det ene eller andet valg, så vil jeg gerne opfordre dig til at stemme nej.
Pinstripe: Du har ikke forstået indlægget, desværre. Indlægget er skrevet som en tankestarter til folk der går ind for demokrati, og folk der ikke har tænkt over hvad monarki er teoretisk.
Vedr. kongerne, så handler de ikke om at Christian den 4. var fra enevældes tid. Det var et hint til dem, som med lidt historiekendskab ved, at Christian den 4. var en elendig konge (krige mod svenskerne, brug af slaver, overforbrug m.m.).
Da enevælden blev afskaffet var riget i borgerkrig, at noget sådan skal til for at lave ændringer siger alt om den stædighed og fjendtlighed over for frihed og lighed som bl.a. jeg støtter.
De kritik havde nok været bedre om du havde gjort opmærksom på at de to nævnte konger var oldenborgske; mens vi nu har den glücksborgske slægt.
@ Veulf:
Jeg anbefaler ikke at stemme blankt. Jeg anbefaler at undlade at stemme, altså en regulær boykot.
Veulf..
Så har du ikke forstået min pointe heller.
Vi, det danske folk er ikke underlagt en royal magt længere, så det kommer aldrig til at blive hverken en konge eller dronning, der afgør, om vi skal i krig mod svenskerne. Demokratier fører ikke krig mod hinanden.
WJ.. Du er ikke kun anti-royal, men du er også imod ligestilling mellem kønnene.
Hvorfor dette antidemokratiske sindelag?
Undskyld William Jansen. Kommentaren til dig kom på i sidste øjeblik, hvor mine tanker var omkring Simon Emil Ammitz fra Borgerligt Centrum og om jeg burde skrive noget om ham. Simon opfordrer til at stemme blankt.
Det er noget sjusk at have tankerne andre steder når man skriver, især når det går online med det samme.
Jeg er (pt) at den opfattelse, at undlade at stemme er den næstbedste løsning; men det svinger fra tankerække til tankerække om jeg synes det er bedre end at stemme blankt.
jeg har valgt at stemme nej eller blankt, som jeg ser det er det en grundlovsændring der er alt for uambitiøst, hvad enten man er for eller imod kongehuset. Og der er nogle væsentlige ting der burde revurderes
Pinstripe skrev: “Denne her afstemning er ikke en afstemning om ‘ja’ eller ‘nej’ til monarkiet.
Det har du da vist misforstået.”
Nej det er ikke direkte en afstemning om monarkiet, det har vi aldrig fået lov til at stemme om.
Nej, jeg har ikke misforstået det. Jeg bruger de muligheder jeg har, til at komme igennem med mit budskab. Jeg håber at Lars Hovbakke Sørensen har ret i hvad han skrev i Berlingske
Så jeg stemmer nej, for at håbe på det falder sammen og vi i stedet kan få demokrati.
Hvis ikke du har misforstået noget, hvad skriver du så en overskrift som “Stem nej til monarkiet” for? Man kan ikke stemme nej til monarkiet den 7. juni.
Søren Svendsen..
Det handler ikke om grundlovsændring. Det handler dybest set om ligestilling i Kongehuset. Veulf er bange for, at de får for meget magt, hvis man giver en førstefødt prinsesse ret til tronen, medens visse medier rapporterer, at Hendes Majestæt Dronningen er imod en ændring, da hun angiveligt skulle være bange for, at Kongehuset mister sin særstatus. Set fra Margrethes vinkel vil jeg da gerne give hende ret, men en kommende prinsesse mener jeg ikke skal vige pladsen for en yngre broder-prins, hvis situationen skulle opstå.
Hej Pinstripe
Nu er jeg heller ikke nogen royalist, så efter min mening, burde kongehuset ikke have nogen særlig plads i grundloven, men lad nu det ligge. Ligestillings-loven for kongehuset indebærer en grundlovsændring. Grundlovsændringer hænger ikke sådan lige på træerne. Det kræver en langsommelig bureaukratisk proces. Derfor vil et ‘ja’ til denne grundlovsændring formentligt medvirke til at nødvendige ændringer (andet end hvad der omhandler kongehuset) ikke vil blive taget op før om lang tid. Derfor stemmer jeg nej/blankt.
http://nielskrause.blogs.berlingske.dk/2009/05/30/tronf%c3%b8lge-cirkus/
Mvh.
Søren
Til de intereserede, her er nogle andre gode nogle også om tronfølgeloven:
http://larsja.wordpress.com/2009/05/29/tronflgeloven-et-valg-uden-debat-og-hvad-med-kongehuset-som-helhed/
http://borgerligbums.wordpress.com/2008/10/07/derfor-nej-til-ny-tronf%C3%B8lgelov/
http://tronfoelge.wordpress.com/2009/06/04/lad-den-tronf%C3%B8lgelov-v%C3%A6re-og-lad-julemanden-v%C3%A6re/
http://mathiasfisker.wordpress.com/2009/06/02/stem-nej-til-ændring-af-tronfølgeloven/